رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی : ارتش در صحنه و آماده انجام مأموریت است آمادگی‌ها را تا سر حد نیاز افزایش دهید

شرکت صنایع نسوز آذر سرام مرند

معرفی کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند

 

کارخانه صنایع نسوز آذر سرام مرند در زمینی به وسعت 1.5 هکتار و در شهرک صنعتی مرند، کیلومتر 5 جاده مرند - جلفا واقع شده است. دانش فنی و تکنولوژی ساخت این کارخانه توسط شرکت سریک ویسترای فرانسه - آلمان ارائه شده است و این کارخانه در مقایسه با بسیاری از کارخانه های بزرگ تولید رولرهای سرامیکی در ردیف کارخانه های کاملا مکانیزه قرار گرفته بگونه ای که بهره گیری از تجهیزات پیشرفته، سرعت و دقت تولید را بسیار فراتر از حد انتظار بالا برده است. راه اندازی این مجموعه موجب اشتغال زایی 70 نفر به طور مستقیم و 300 نفر به طور غیر مستقیم شده است. کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند تنها کارخانه موجود در خاورمیانه در تولید رولرهای سرامیکی و دارای تکنولوژی نوین می باشد که با هدف تولید رولر و کالای واسطه ای صنایع فولاد و سرامیک راه اندازی شده است. دانش فنی شرکت منطبق بر دانش روز اروپا بوده و در این راستا شرکت همواره تلاش کرده است از متخصصین و مشاورین اروپایی به منظور ارتقاء دانش فنی خود و به روز نگه داشتن آن استفاده نماید. کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند دارای دو سالن تولید می باشد، کلیه فرایندهای مرتبط با تولید رولرهای سرامیکی، در سالن شماره یک انجام می پذیرد. این سالن با دارا بودن کوره 37 متر مکعبی شاتلی با ظرفیت 1000 عدد رولر در هر شارژ و دمای کاری 1650 درجه سانتی گراد قابلیت تولید 250000 عدد رولر در سال را داراست. امکان تولید رولر سرامیکی در ابعاد 1300 میلی متر تا 5000 میلی متر و در قطر های 25 تا 54 میلی متر از جمله توانایی های تولیدی این سالن می باشد. کیفیت رولرهای تولیدی پس از انجام آزمایشات تخصصی در آزمایشگاه کارخانه و همچنین آزمایشگاه دانشگاه تربیت مدرس تهران مورد بررسی قرار می گیرد. در حال حاضر این کارخانه امکان تولید رولر سرامیکی در سه گرید AC96 ،AC95، AC94 را دارا می باشد که هر یک از این رولرها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و دارای کاربردهای خاص می باشند.

 

محصولات کارخانه:

 

رولرهای سرامیکی

رولرهای سرامیکی یکی از اجزای اصلی کوره های پخت کاشی و سرامیک هستند و وظیفه حمل و انتقال کاشی را برعهده دارند. رولرهای سرامیکی باید معیارهای خاصی داشته باشند که مشخصات فنی آن ها در کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند به شرح فایل پیوستی زیر می باشد. کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند رولرهای سرامیکی با کیفیت عالی در شرایط عملیاتی بسیار مستحکم از قبیل مقاومت بالا، پایداری شیمیایی، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر شوک حرارتی را تولید می نماید.

کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند قابلیت تولید 120000 عدد رولر در سال در ابعاد 1300 میلی متر تا 5000 میلی متر و در قطر های 25 تا 54 میلی متر را دارا می باشد.

پکینگ های سرامیکی

پکینگ ها مهم ترین بخش یک برج پر شده می باشند که وظیفه افزایش سطح تماس دو سیال را بر عهده دارند. بازار گسترده مصرف این پکینگ ها باعث شده است که امروزه در انواع و جنس های بسیار متنوع ساخته شود، از این جهت انتخاب صحیح پکینگ مناسب کار ساده ای نیست . برای انتخاب یک پکینگ باید تمام عوامل موثر در فرآیند را در نظر گرفت پس از این که جنس پکینگی که دوام لازم و مقاومت شیمیایی مناسب را داشته باشد انتخاب گردید پکینگی با حداقل هزینه برای عملکرد مشخص و مناسب انتخاب می شود .سطح زیاد در واحد حجم پکینگ بسیار مطلوب است اما این سطح باید قابل دسترس باشد. میزان تخلخل بستر و شکل نامنظم پکینگ ها از جمله عوامل افزاینده سطح قابل دسترس می باشند میزان سطح تماس بین پکینگ ها و دیواره برج تابعی از شکل پکینگ می باشد و هرچه این تماس کمتر باشد بهتر است. توزیع یکنواخت و مناسب سیال در بخش های مختلف یک بستر نیز از موارد بسیار مهم است .موارد دیگر هم چون وزن ، استحکام و قیمت، مرتبط با شکل، روش ساخت و جنس پرکن می باشد.

کارخانه صنایع نسوز آذرسرام مرند، کار خود را در زمینه پکینگ های استوانه ای با نمونه پکینگ های راشینگ رینگ (Rasching Ring) و  پال رینگ (Pall Ring) شروع کرده که مشخصات آن در فایل پیوستی ارائه گردیده است.

بازدید : 2157 نفر