رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی : ارتش در صحنه و آماده انجام مأموریت است آمادگی‌ها را تا سر حد نیاز افزایش دهید

جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود

تاریخ نگارش : یکشنبه ۱۳۹۸/۷/۷

رئیس کمیسیون ویژه اصل 44 گفت: جمع‌بندی نهایی کمیسیون در بررسی لایحه آزادسازی سهام عدالت ظرف این هفته تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین خبرها از لایحه آزادسازی سهام عدالت در مجلس گفت: علت این که طول کشید، این بود که نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون سهام عدالت  را گرفتیم، الان جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیسیون ویژه اصل 44 انجام شده و آخرین نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون‌های سهام عدالت نیز دریافت شده، هم‌اکنون جمع‌بندی کمیسیون نهایی شده و ظرف هفته جاری به هیأت رئیسه مجلس ارائه می‌کنیم تا در صحن مجلس و در جلسات علنی بررسی شود.

رئیس کمیسیون ویژه اصل 44 در مورد اینکه سهام عدالت به چه طریقی آزادسازی می‌شود، گفت: براساس جمع‌بندی کمیسیون اصل 44، مردم مخیّر می‌شوند به اینکه یا از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF اقدام کنند یا مستقیما خودشان از طریق سامانه‌ای که از طریق بورس اعلام می‌شود، اقدام کنند و یا از طریق نهاد متولی دارایی یا همان کاستودین‌ها اقدام کنند که ضمانتی برای سهام عدالت آنها وجود دارد و انتخاب این موارد برای دارندگان سهام عدالت اختیاری است.

 

* نحوه معامله سهام عدالت به شکل تدریجی

به گفته رئیس کمیسیون اصل 44، دارندگان سهام عدالت در سال اول و دوم می‌توانند سهام عدالت خود را با دیگر اوراق مالی و یا سهام دیگر معاوضه کنند، در سال سوم و چهارم می‌توانند حداکثر 30 درصد از سهام عدالت خود را بفروشند و از سال پنجم به بعد می‌توانند کل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند، اما اینکه از چه مسیری برای حضور در بورس استفاده کنند، برای مردم اختیار گذاشته شده که می‌توانند به صورت مستقیم یا از طریق صندوق های قابل معامله بورسی و یا از طریق کاستودین‌ها نهاد متولی دارایی اقدام کنند.

فولادگر گفت:‌ گزارش چهار صفحه‌ای جمع‌بندی کمیسیون اصل 44 از لایحه آزادسازی سهام عدالت این هفته نهایی می‌شود و می‌توانیم گزارش آن را به مردم ارائه کنیم.

نماینده اصفهان در مورد اینکه چگونه می‌توان یکباره 49 میلیون مشمول سهام عدالت را وارد بورس کرد، گفت:‌ تدریجی بودن اختیار خرید و فروش سهام عدالت به همین خاطر است که سامانه بورس بتواند پذیرای این حجم از سهامدار عدالت باشد و به خاطر همین گفته شده ظرف پنج سال به تدریج بتوانند به صورت کامل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.

وی همچنین گفت:‌ از طرفی مسئولیت سهام عدالت با سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازی است و سامانه سهام عدالتی که در سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد، در آینده فراخوانی منتشر خواهد کرد که مشمولانی که تاکنون شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند و یا وارثان افرادمتوفی مشمول سهام عدالت باید طبق زمان‌بندی که اعلام و سه بار تمدید خواهد شد، باید تعیین تکلیف شوند و بعد از آن، شرایط موجود، مبنای عمل برای اقدام نهایی قرار می‌گیرد.

فولادگر با بیان اینکه هنوز چندین میلیون نفر شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی نداده‌اند و نیز تعدادی زیادی از وراث مشمولان متوفی سهام عدالت مراجعه نکردند، گفت:‌ این افراد بعد از فراخوان، تعیین تکلیف می‌شوند.

وی ارزش سهام عدالت را که آزاد خواهد شد، گفت: برای دو دهکی که تخفیف‌دار هستند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند، کل یک میلیون تومان سهام عدالت آزاد می‌شود و برای بقیه همان 534 هزار تومان به تدریج آزاد خواهد شد. البته دارندگان سهام عدالت تاکنون چند مرحله سود هم دریافت کرده‌اند.

بازدید : 1840 نفر